Ako správne vybrať umývadlo ?

od | 29 okt. 2018

Prečítate asi za: ( Počet slov: )

5 487 prečítaní


 

Asi väčšina z vás, ktorá už má rekonštrukciu kúpeľňu za sebou mi dá za pravdu, že výber materiálov pri dnešných možnostiach je poriadny oriešok. Je cena či dizajn naozaj to, čo by malo mať pri rozhodovaní prioritu ? Funkčnosť a praktickosť sú vlastnosti, na ktoré sa často zabúda. Dnes si povieme na čo sa zamerať pri výbere umývadla, aby ste pri každodennom používaní mali z neho potešenie.

O tom, ako správne vybrať WC sme si už povedali. V prípade umývadla je tiež dobre zamerať sa na drobnosti, pretože na tých sa stavia. Poďme teda pekne po poriadku:

MATERIÁL

Najpoužívanejšie materiály s ktorými sa môžeme stretnúť sú keramika alebo liaty mramor. Áno, k dispozícii sú aj drevo, kameň, nerez či sklo. Sú to však skôr vzácnejšie prípady, preto sa budeme venovať tým častejšie používaným, keramika, liaty mramor. Práve keramika je zatiaľ najviac používaný materiál väčšiny výrobcov. Základom je zlúčenina viacerých hlín a štrkov (šlika), tá je potom oglazúrovaná. Výhodou je snehovobiela farba s vysokým leskom a farebnou stálosťou. Lepší výrobcovia (napr. KOLO, JIKA) nanášajú na glazúru povrchový nástrek, ktorý zmenší jej pórovitosť a nebude sa tak zanášať vodným kameňom. Nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť, nemožnosť opravy prasknutia glazúry (napr. pri páde sklenenej voňavky uloženej na poličke nad umývadlom), prípadne nerovné plochy pri veľkých umývadlách. Je to dané tým, že keramika sa pri vypaľovaní v peci zmrští až do 30 %. Preto je rozumnejšie vyberať u výrobcov s dlhou tradíciou.

Liaty mramor je zlúčenina živice a dolomitu, jeho výhodou môže byť nižšia hmotnosť, prípadne rovnejšie plochy. Nevýhodou menšia farebná stálosť, nie tak snehovobiela farba ako pri keramike, väčšie riziko poškriabania a tiež vyššia nasiakavosť (problém často býva pri kontakte s farbou na vlasy. Tieto umývadla sú zväčša menej masívne v porovnaní s keramickými.

 

TVAR

Oblé, hranaté, vysoké, nízke. Dizajn je na každom z nás. Je dobré ho však zladiť v kontexte s celou kúpeľňou. Ak napr. máte sprchový kút 120 x 90 cm, teda hranatý, bude lepšie držať sa tejto línie aj pri výbere umývadla, WC alebo vodovodných batérií. Poraďte sa radšej s odborníkmi, nechajte si vypracovať 3D návrh kúpeľne, v ktorej sa vychytajú všetky muchy.

 

SPôSOB ULOŽENIA

Závesné

Najpoužívanejšie sú práve klasické závesné umývadlá. Spôsob uchytenia je na dve šróby do steny. Môžu byť položené na skrinke. Pozor na nekompatibilitu skriniek s umývadlami ! Každý výrobca presne uvádza kombinácie svojich skriniek s umývadlami.

 

Na dosku

Moderné, často používané uloženie umývadla. Pozor však na praktickosť týchto umývadiel, predovšetkým mís. Umývadlová misa s veľkým sklonom na dosku sa veľmi tažko udržiava v čistote. Jej malá styčná plocha s doskou navyše často spôsobuje nestabilitu (umývadlo sa pohybuje). Pozor tiež na uchytenie batérie. V mnoha prípadoch sa batéria fixuje do dosky resp. skrinky. Takto uchytená batéria je vyššia a tým nestabilná. Nehovoriac o tom že prichádzate o záruku na skrinku keďže do nej potrebujete urobiť otvor. Dbajte na to, aby spodná časť umývadla nebola plochá, v opačnom prípade vám bude voda fŕkať všade okolo. Keď ste zástancom tohoto riešenia, najideálnejšia bude misa na poslednom obrázku.

 

Zápustné (zhora, zdola)

Pri zápustných umývadlách zhora je jeho väčšinová časť zapustená do dosky resp. skrinky. Oproti zápustným umývadlám zdola nemusíte s takou presnosťou vyrezávať otvor do dosky, Prípadnú chybu prekryje vrchný lem umývadla. Na druhej strane, oproti klasickým závesným umývadlám sa medzi vrchným lemom a doskou môžu časom usádzať baktérie na silikóne. Pri umývadlách zapustených zdola treba s veľkou presnosťou vyrezať otvor a treba rátať s tým, že voda bude fŕkať do spojov medzi osadením umývadla a dosky. Drevotrieskovej doske to nemusí robiť dobre.

 

Na čo si dať pri výbere pozor !

Väčšina z výhod či nevýhod toho ktorého umývadla už bola spomenutá vyššie, poďme si to ale zhrnúť:

  • takéto umývadlo s úplne plochým dnom je pekné, avšak voda pri dopade bude príliš fŕkať dookola

     

  • ak poškuľujete po umývadlovej mise resp. umývadle na dosku, je lepšie keď zviera čo najmenší uhol s doskou, v opačnom prípade sa bude ťažšie čistiť priestor okolo nej, s umývadlom na prvom obrázku bude menšia starosť. taktiež platí, že menší uhol = väčšia styčná plocha umývadla s doskou = lepšia stabilita (nebude sa pohybovať po doske)

 

  • batéria umiestnená vedľa umývadla na doske pôsobí fajn, v praxi sa však stáva, že je vďaka svojej výške nestabilná. navyše prídete o záruku na skrinku pokiaľ ju namontujete na ňu. bude lepšie vybrať umývadlo s umiestnením batérie na sebe, alebo použiť podomietkovú batériu s upevnením na stenu.

 

  • pri renomovaných výrobcoch máte možnosť za príplatok zakúpiť povrchovú úpravu glazúry, vďaka ktorej sa nebude tak usádzať vodný kameň, umývadlo bude stále pekne lesklé a čisté. POZOR !!! nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky, inak ochrannú vrstvu zošúchate dolu. najlepšia je obyčajná jarová voda.
  • nech si už zadovážite ktorékoľvek umývadlo, nezabudnite si vypýtať technický list, na ňom je uvedené v akej výške má vodár vyviesť odpad a prívod vody, dvojnásobne to platí v prípade, že pod umývadlom bude aj skrinka.

 

AKÉ UMÝVADLO SA VÁM PÁČI ?

akciový katalóg kúpeľní

katalog kupelni kupelnovy expres 400 click 4

možno vás zaujmú aj iné články

Search

Filter by Custom Post Type
Články
Stránky
Produkty
Share This
Nákupný košík