Ako vybrať sprchovú batériu ?

od | 29 okt. 2018

Prečítate asi za: ( Počet slov: )

1 832 prečítaní


 

Keramické sprchové batérie v umakartových jadrách sú už dávnou minulosťou. Využite preto výhody dnešných moderných batérií a svoj relax v sprchovom kúte si užívajte plnými dúškami. Poradíme Vám zorientovať sa v širokom sortimente a poukážeme na čo si dať pri výbere pozor.

S pokročilou dobou sa aj výrobcovia snažia prinášať mnohé inovácie. Jednak po stránke dizajnu, kvality samotného vyhotovenia až po jednoduchšiu intuitívnu obsluhu, ktorá zvyšuje komfort a tým aj pôžitok z celého sprchovania.

Dizajn dnes predáva a nieje tomu inak ani v kúpeľni. Pri obkladoch a dlažbách si ešte môžete dovoliť vsadiť viac na dizajn ako na materiál (viac o tom TU), avšak pri materiáloch ktoré plnia každodennú funkciu a podliehajú opotrebeniu, tam už treba prihliadať aj na iné veci, ktoré voľným okom nemusia byť vždy viditeľné. Práve sprchové resp. vodovodné batérie ako také sú toho krásnym príkladom. Viac sa o tom dočítate v TU.

V tomto článku sa skôr chcem venovať rozdeleniu (technickému vyhotoveniu) sprchových batérií. Pretože práve to Vám dodá vytúžený komfort pri sprchovaní a tiež úsporu vody.

Jednoducho ich môžeme rozdeliť na :

 • nadomietkové (nástenné)
  • pákové
  • termostatické
 • podomietkové
  • pákové
  • termostatické
 • sprchové systémy (SET batéria s ručnou sprškou, hlavovou sprchou a hadicou )

 

 

NÁSTENNÉ PÁKOVÉ

 

 

Pri výbere týchto batérií si dajte pozor na rozteč inštalácie. Na výber sú 2 šírky, 100 a 150 mm. Myslí sa tým rozteč medzi prívodným rúrkami, tými čo sa montujú do steny. V dnešnej dobe sa preferuje 150 mm rozteč. Výška osadenia je štandardne 120 cm od podlahy. Ku batérii sa ešte pripája ručná sprška + hadica. O tom, na čo si dávať pri výbere pozor si povieme v ďalšom článku. Vodu na tejto batérii ovládate páčkou. Nevýhodou toho je pracnejšie dosiahnutie požadovanej teploty a tým aj menšia úspora vody v porovnaní s termostatickou batériou. Na druhej strane je ale toto riešenie cenovo dostupnejšie.

 

 

NÁSTENNÉ TERMOSTATICKÉ

 

Termostatická batéria Vám poskytne veľký komfort ovládania a úsporu vody. Po oboch stranách má otočné ovládacie prvky. Ľavým ovládate teplotu vody (intuitívne od seba teplajšia, ku sebe chladnejšia), pravým prúd vody, (opäť logicky, ďalej od seba silnejší, smerok ku Vám slabší). Vôbec sa toho nebojte, je to veľmi rýchlo návykové. Ďalšou výhodou je úspora vody, týmto spôsobom okamžite nastavíte požadovanú teplotu. Termostaty vyšších modelov majú dvojplášťový obal, aby sa Vaše dieťa nedotklo horúcej batérie. Na oplátku, každý termostat má detskú poistku teploty vyššej ako 38 st. Až po stlačení poistky nastavíte vyššiu teplotu.

 

 

PODOMIETKOVÉ PÁKOVÉ

 

Podomietkové batérie sú čoraz používanejšie v dnešných moderných kúpeľniach, práve vďaka dizajnu. Priliehajú pekne ku stene, nevidno žiadne prípojné armatúry vody. To, čo vidíte na stene je “len” ovládacia krytka. Srdce celej batérie bije v podomietkovom telese, ktoré je ukryté v stene pod obkladom. Funkcia batéria je rovnaká ako pri nástennej. Umiestnenie v sprchovom kúte si môžete zvoliť podľa vlastnej potreby. Ručná sprška s hadicou sa pripája na elegantné kolienko. Prípadne verzia s držiakom ručnej spršky. Cena tohoto riešenia batéria je o čosi vyššia oproti klasickej nástennej.

 

 

PODOMIETKOVÉ TERMOSTATICKÉ

 

Pokiaľ siahnete po tomto technickom riešení, získate všetky výhody termostatických batérií a nádherný, čistý, elegantný dizajn. Vhodne  ním doplníte ostatné zariaďovacie predmety v kúpeľni. Ovládanie je rovnaké ako pri nástenných termostatických batériách. Akurát v inom smere ovládate funkcie, opäť však s logikou, doľava uberáte (teplotu, prúd), doprava pridávate. Rovnako ako pri pákovej podomietkovej batérii, aj túto treba skombinovať s vhodným kolienkom na pripojenie ručnej spršky a samozrejme, podomietkovým telesom. Vždy kombinujte batériu s telesom od rovnakého výrobcu.

 

 

SPRCHOVÉ SYSTÉMY

 

Kúpou tejto termostatickej sprchovej batérie spojíte povestné príjemné s užitočným. Elegantný dizajn zvýrazní každý sprchový kút s chromovým rámom, predovšetkým však ten bezrámový.

Skutočné potešenie zo sprchovania pocítite už pri prvom použití. Ovládanie teploty a prúdu vody je veľmi intuitívne, logické. Pravým otočným ovládačom regulujete teplotu vody (od seba teplejšia, ku sebe chladnejšia), ľavým ovládate jednak prúd vody a tiež prepínate medzi ručnou a hlavovou sprchou. Je to veľmi jednoduché, od seba zapnete hlavovú sprchu (čím viac otáčate od seba, tým väčší prúd vody tečie), v smere ku sebe zapnete dolnú, ručnú spršku. Opäť platí čím viac otáčate ovládač, tým silnejší prúd tečie. Je to veľmi návykové a nebude dlho trvať kým si tento spôsob ovládania osvojíte natoľko, že začnete poškuľovať aj po vaňovej termostatickej batérii.

 

grohe-termostatTelo tejto batérie je mosadzné s povrchovou úpravou chrómu. Ten sa nanáša galvanickou cestou. Lacné sprchové batérie majú len nástrek s výrazne nižšou životnosťou.
Všetky termostatické sprchové batérie majú detskú poistku proti pusteniu teplejšej vody ako 38 st. Až po stlačení tejto poistky (tlačidlo na otočnom ovládači) môžete nastaviť teplejšiu vodu.

 

GROHE_grotherm

Zázrak sa však odohráva v samotnom tele batérie. A to v podobe kartuše a termostatu. Podrobnejšie o batériách sa dočítate v tomto článku. Predovšetkým tieto dve súčiastky sa starajú o to, aby Vaše sprchovanie bolo zážitkom. Vďaka kartuši nastavíte vodu presne, hladko a z batérie nebude kvapkať voda. Termostat zasa zabezpečí presné namiešanie požadovanej teploty vody. Len si predstavte koľko vody zbytočne vytečie kým na pákovej batérii nastavíte tú správnu teplotu. Pri kúpe tejto batérie dbajte aby ste mali dobre vyvedenú vodu v stene, teplá na ľavej strane. Pri pákových batériách to nieje problém, pri termostatoch už áno. Majú presne dané kde je vstup teplej a kde studenej vody, v opačnom prípade nebude fungovať správne.

grohe_euphoriaRučnej sprške venujte tiež dostatočnú pozornosť pri výbere. Dôležité je, aby nemala výtokové kanáliky z plastu. Ten je tvrdý, v prípade že máte tvrdú vodu, usadí sa v ňom potom vodný kameň a postupne začne upchávať kanáliky, až Vám voda tečie z každého tretieho. Dnešný renomovaný výrobcovia používajú silikón. Je mäkší, stačí ho po sprchovaní pošúchať rukou. Narušíte tým štruktúru usadeného kameňa následný prúd vody ho vymyje von.

Taktiež výber sprchovej hadice nepodceňte, možno poznáte z dávnejších čias ako sa Vám pri sprchovaní robila tzv. osmička z hadice a museli ste ju neustále pretáčať naspäť. Celá hadica bola tvrdá, neforemná. Už ziadne osmičky !!

 

NA ZÁVER

Sprchové batérie sú funkčným prvkom každej kúpeľne. Podliehajú teda opotrebeniu. Navyše s ňou prichádzate každý deň do styku, zrejme požadujete od nej aby pracovala spoľahlivo, aby sa ľahko nastavovala voda, aby ovládacia páka mala plynulý chod, aby ste požadovanú teplotu nastavili čo najskôr, aby voda z ručnej spršky netiekla z každého tretieho kanálika, aby nekvapkala voda keď batériu vypnete, aby sa hadica nestáčala do tzv. osmičky, aby aby aby … Na vodovodných batériách by som nedoporučoval šetriť. Neznamená to, že teraz investujete do nej 2.000 eur, ale za dvacku veľa muziky neočakávajte. Nenechajte sa pobalamútiť šikovným predajcom, ktorý Vám ponúkne za 30 eur batériu aj s hadicou a ručnou sprškou a ako bonus Vám dá zadara do sáčku novú plastovú kartušu 🙂 . On veľmi dobre vie že za 2 mesiace začne baterka kvapkať a budete musieť kartušu vymeniť. Čo je kartuša ? Čítajte TU.

Všetky sprchové batérie, o ktorých v tomto článku píšem sú od špičkových výrobcov GROHE,  HANSGROHE  a  TRES, NOBILI pochopiteľne s keramickými kartušami.

 

ČO BY STE CHCELI DOMA ?

akciový katalóg kúpeľní

katalog kupelni kupelnovy expres 400 click 4

možno vás zaujmú aj iné články

Search

Filter by Custom Post Type
Články
Stránky
Produkty
Share This
Nákupný košík