Montáž závesného WC

od | 29 okt. 2018

Prečítate asi za: ( Počet slov: )

6 149 prečítaní


 

Ak ste sa rozhodli pre závesné prevedenie WC a vybrali ste si svoju vysnívanú misu, majte na pamäti, že nesprávnym výberom podomietkového modulu, na ktorý wc zavesíte, si narobíte poriadne vrásky na čele. Každý výrobca totiž vyrába viacej, konštrukčne odlišných prevedení modulov, podľa typu zadnej steny, na ktorú sa uchytí. Nie každý sa vám môže hodiť.

V tomto článku si nebudeme hovoriť postup ako správne nainštalovať podomietkový modul či wc misu naň, to ponechajte radšej na majstrov, ktorí s tým majú väčšie skúsenosti. Svojpomocná montáž závesného wc nestojí potom za zistené prípadné problémy po obmurovaní modulu s pripojením odpadu či vody .  My si dnes povieme ako správne vybrať podomietkový modul pre závesnú misu resp. bidet, keďže je na trhu viacej, konštrukčne odlišných vyhotovení. Nenechajte sa presvedčiť premúdrelým majstrom na klasické stojace wc. Že závešák už dávno vyšiel z módy. Tieto lacné argumenty používajú lenivý či neskúsení majstri, ktorým sa nechce babrať s konštrukciou. Je pre nich jednoduchšie osadiť kombi wc na odpad, zobrať peniaze a ísť “o dúm dál”.

Všetko závisí od zadnej steny, na ktorú budete modul pripevňovať. A tiež od miesta kde sa bude wc nachádzať.

Zadná stena:

Hneď na úvod treba povedať, že pri správnom výbere modulu a dodržaní montážneho postupu, udáva výrobca nosnosť 400 kg. Takže obava z toho, že vás misa neudrží hoc máte pár kíl navyše, je zbytočná. Na trhu sú 3 konštrukčne odlišné typy, ktoré môžete použiť:

1. Tento modul je vhodný, pokiaľ máte dostatočne pevnú (hrubú) zadnú stenu. Ytong resp. Ypor hrúbky 25 cm je zväčša ideálny. Ak máte klasickú pálenú (perforovanú) tehlu, použite radšej modul č.2.

Tento typ modulu je cenovo o čosi výhodnejší oproti zvyšným dvom, vyžaduje však náročnejšiu montáž na stenu. Je potrebné ho dokonale obmurovať aby sa nepohyboval vo vertikálnej osi. Ak to majster nezvládne, vo finále vám bude misa “odskakovať” od steny. Pomôže len demontáž celej steny a prerobenie obmurovania modulu. Stáva sa to vtedy, keď majster nepodmuruje celými tvárnicami modul odspodu, ale použije úlomky tvárnic. Preto je lepšie použiť modul č. 2.

2. Najpoužívanejší modul. Odpadá riziko inštalácie z prvého modulu. Je pripevnený dvomi šróbami do zeme a ďalšími dvomi potom do zadnej steny. Nevyžaduje tak pevnú stenu, keďže väčšina váhy je prenášaná do podlahy cez podporné nohy konštrukcie. Ak však umiestňujete misu do bytového jadra, do zadnej steny sa konzolami zväčša nedostanete. V takomto prípade treba použiť modul č.3.

Umiestnenie wc misy:

3. Tento typ modulu sa používa najčastejšie v bytovom jadre, keďže ho nieje možné pripevniť konzolami o zadnú stenu. Tá je totiž dosť ďaleko a navyše zavadzajú rúry potrubia. V tomto prípade sa modul pripevní do podlahy tak ako v prípade č.2 a konzolami do bočných stien.

Od akého výrobu kúpiť modul ?

Na trhu je dnes viacej výrobcov. Tí lepší, renomovaní, ponúkajú prepracovanejší systém, s tichým napúšťaním vody, rýchlym a presným splachovaním, jednoduchšou montážou, či dokonca odvetrávaním zápachov priamo z misy. Prílišné šetrenie na tak dôležitej “súčiastke” v kúpeľni akou podomietkový modul pre wc rozhodne je, Vás môže vyjsť veľmi draho. Uvedomte si, že celý systém sa nachádza pod omietkou, pod obkladmi a teda zlým výberom si môžete poriadne zavariť do budúcna ak sa niečo stane. Nemajte ovšem obavu zo závesného prevedenia wc ako takého. Rozhodne je to dobrá voľba. Prípadné poruchy na ventile šikovný majster odstráni za pár minút na kvalitnom module (cez tlačítko). Viac si o tom prečítajte TU. Zlé technické riešenie lacných modulov neodstráni však ani najlepší majster.

Na záver:

Doporučil by som poobzerať sa po výrobkoch KOLO, GROHE, GEBERIT. S nimi sú vaše šance na úspech vysoké. My prakticky všetky naše kúpeľne osádzame modulom TECHNIC GT od fy. KOLO. Je to špičkový výrobok za naozaj priaznivú cenu. Bližšie sa na tento produkt pozrieme v INOM článku.

V prípade prvého menovaného máte k dispozícii širokú škálu splachovacích tlačítok s mechanickým, prípadne dokonalejším, pneumatickým ovládaním:

Ak si vyberiete ten správny modul pre vás a začínate poškuľovať po závesnej mise, dajte si pozor na niekoľko dôležitých detailov. Môže vám pomôcť TENTO článok. V prípade že stále ešte moc neveríte závesnému prevedeniu, TU sa dozviete jeho výhody.

 

AKÝ SYSTÉM BY STE SI DOMOV KÚPILI ?

akciový katalóg kúpeľní

katalog kupelni kupelnovy expres 400 click 4

možno vás zaujmú aj iné články

Search

Filter by Custom Post Type
Články
Stránky
Produkty
Share This
Nákupný košík