Obklad do kúpeľne. Aký použiť ?

od | 29 okt. 2018

Prečítate asi za: ( Počet slov: )

7 489 prečítaní


 

Červený, modrý, šedý alebo biely ? Vyberáte obklad do kúpeľne a neviete si dať rady ? Nieje to len o farbe ! Obklad zaberá veľkú plochu, predstavuje teda značnú časť emócie, neurobte preto chybu, nie každý môže byť vhodný pre Váš priestor. Nesprávnym výberom celú kúpeľňu zdegradujete. Prečo ? Dozviete sa v článku.

Vyberáte obklad do kúpeľne a neviete si dať rady ? Nečudo, pri dnešných možnostiach. Ponechajte to radšej na odborníkov dizajnérov, ktorí poznajú módne trendy a pri návrhoch kúpeľní ich využívajú. Prečo je dobré si v tejto fáze nechať vypracovať návrh kúpeľne sa dočítate TU.

Obklad zaberá najväčšiu plochu v celej miestnosti a preto má mocnú úlohu, podieľa sa na tvorbe celkovej emócie v kúpeľni. Toto nikdy nepodceňujte ! Inak sa budete pri častej návšteve kúpeľne cítiť stiesnení, nespokojní, ba dokonca smutní. Farba, formát, kresba povrchu, geometrické rozčlenenie, spôsob pokládky, toto všetko podvedome vplýva na to, aké pocity budete mať pri umývaní zubov alebo sprchovaní sa. A ruku na srdce, koľko času denne trávite v kúpeľni ?

Rozhodne nedoporučujem zapnúť vozík za auto a vybrať sa na blink do Poľska. Chodiť od jedného predajcovi k druhému a bezhlavo nakladať postupne do vozíka najlacnejší obklad v akcii.

Dnešné moderné kúpeľne sa už tvoria trochu inak. Treba si povedať kde chceme umiestniť umývadlo, sprchový kút, vaňu či WC. Potom sa snažíme vytvoriť jednotlivé súvisiace zóny. Na to nám poslúži práve obklad v kúpeľni. Práve ním vytvorené zóny citlivo prepojíme alebo zvýrazníme.

Na lepšie pochopenie si pozrite nasledujúce obrázky a pokúste sa nájsť spoločného menovateľa – jednotlivé zóny :

Viac o tom ako urobiť návrh kúpeľne sa dočítate TU.

 Poďme ale späť na obklad v kúpeľni. Čím je teda tvorený ?

 • formátom (veľkosťou)
 • kresbou povrchu (vzorom)
 • farbou
 • materiálom (gres alebo keramika)
 • rektifikáciou (presne orezanými hranami) alebo lisovanými hranami (sú oblejšie a viac vidno špáru medzi obkladmi)

Dodržte niekoľko osvedčených faktov a máte veľkú šancu pre vytvorenie naozaj PEKNEJ KÚPEĽNE:

Malá kúpeľňa, format obkladu

 • Pri menšej miestnosti použite väčší formát obkladu a svetlejšie farby , opticky to zväčší miestnosť
 • Obdĺžnikový formát obkladu položte pozdĺžne na stenu, nie na výšku
 • Pri štvorcovej dlažbe sa vyhnite pokládke na “koso”, pokiaľ nemáte v úmysle dosiahnuť rustikálny štýl
 • Dlažbu v imitácii dreva s dlhým formátom napr. 100 x 15 cm položte tak, že dlhšia strana bude rovnobežná s dlhšou stranou miestnosti
 • Veľkosť špáry by mala byť 10 % z formátu, teda ak je dlažba 30 x 30 cm, špára by mala byť 3 format obkladumm. Je to však trochu relatívna rada. Napr. pri rektifikovanom (presne orezané ostré hrany) obklade sa špára dáva cca 1 mm, alebo dokonca bez špáry. Čím väčšia špára, tým viac zohľadníte tzv. planaritu (zakryvenie) dlažby či obkladu. Zväčša sa to týka väčších formátov.
 • Nepodceňte farbu špárovacej hmoty. Pri dlažbe ju laďte do najbližšieho odtieňu dlažby. Pri obklade to platí tiež, nemala by byť príliš v kontraste s farbou obkladu. Niekedy je dobré použiť podobnú farbu špárovky ako je zvýrazňovaná zóna.
 • Použite max 3 farby obkladu vrátane dlažby. To isté platí pre dekoratívne prvky. Ak použijete napr. biely obklad, jednu zónu zvýrazníte béžovým, druhú dekoratívnym zvlneným obkladom, ďalšie farby a dekorácie už kúpeľňu len skomplikujú a zneprehľadnia. Pamätajte !!! To, že vidíte v katalógu alebo showroome v jednej kóji všetky farby a dekorácie ešte neznamená, že kopírujú módne trendy návrhov kúpeľní. Každý predajca si praje predať Vám čo najviac, preto sú ukážkové kóje často “prepackané”.

 

Pozrite sa čo v rovnakej kúpeľni urobí rôzny formát obkladu prípadne nevhodne použitá špárovacia hmota:

 

Na záver:

Držte sa osvedčených princípov, o ktorých píšem vyššie. Nechajte si poradiť od ľudí, ktorí sa tomu venujú. TÝCH PÁR EUR, ktoré dáte do návrhu kúpeľne za to určite stojí. Niekto za Vás myslí aj na technické drobnosti, ktoré je treba zakomponovať do budúcej realizácie. Aby sa nestalo že budete mať pol metra nad zrkadlom vyvedený kábel pre osvetlenie alebo nebude možné osadiť závesnú skrinku pod umývadlo, lebo majster vyvedie odpad a pripojenie vody v stene v nesprávnej výške. A Vy budete musieť píliť do zadnej dosky v novej skrinke, na ktorú Vám tým pádom zaniká záruka. Poviete si … “toto sa môjmu majstrovi nemôže stať” – OMYL, prax ukazuje niečo iné.

Nekupujte obklad len preto lebo je krásne červený ako Ferrari 488 GTB. Myslite aj na jeho formát, ktorý môže opticky zmenšiť už tak možno dosť malú miestnosť. Uvažujte v širších súvislostiach. Nenechajte sa opiť rožkom v nákupných centrách pri regáloch s názvom AKCIA !!! Vy si predsa nekupujte cenu obkladu ale emóciu vo Vašej vlastnej budúcej kúpeľni a tá nieje tvorená cenou ale prevedením obkladu.

Premyslite si dizajn budúcej kúpeľne, poraďte sa s odborníkmi, alebo sa môžete inšpirovať NAŠIMI PRÁCAMI.

Veľa šťastia pri výbere toho správneho obkladu 🙂

 

AKÁ FARBA KÚPEĽNE SA VÁM PÁČI ?

akciový katalóg kúpeľní

katalog kupelni kupelnovy expres 400 click 4

možno vás zaujmú aj iné články

Search

Filter by Custom Post Type
Články
Stránky
Produkty
Share This
Nákupný košík