Vodovodné batérie. Na čo si dať pri výbere pozor ?

od | 29 okt. 2018

Prečítate asi za: ( Počet slov: )

7 144 prečítaní


 

Pri umývaní rúk, sprchovaní, ale i kúpaní sa. Používame ich každý deň a to hneď niekoľkokrát. Venujme im preto pri výbere veľkú pozornosť. Áno, sú to vodovodné batérie. Pri správnej kúpe nám poskytnú väčší komfort a tiež úsporu vody. A to poteší. Na čo si ale dávať pozor ? Čítajte ďalej …

Možno ste sa s tým už stretli, idete si umyť ruky a nastavenie tej správnej teploty či prúdu vody je doslova umelecké dielo. Pohyb ovládacej páky je nepresný, neplynulý, skackavý. A ako by to nestačilo, prúd vody tečie tesne pri hrane umývadla a umývanie rúk je tak veľmi nepohodlné. A povestná posledná kvapka optimizmu pretečie, keď zastavíte vodu a z kohútika kvapká a kvapká a kvapká. V prípade ručných spršiek na vaňových a sprchových batériach môžete zažiť tiež neveselú situáciu, kedy voda z tých niekoľko desiatok dierok tečie ani nie z polovice. Zväčša za to všetko môže nekvalitná, lacná (cca 20-30 eur) batéria či sprška (cca 5-10 eur).

Poďme sa však na problém pozrieť detailnejšie:

Vodovodné batérie, či už umývadlové, sprchové, vaňové alebo bidetové majú spoločné srdce. Tým je tzv. KARTUŠA. Malá súčiastka v tvare valčeka, ktorej úlohou je prepúšťať vodu cez batériu do umývadla. Pri už spomínaných lacnejších batériach je materiál z ktorého je kartuša vyrobená, plast. Pri lepších, kvalitnejších modeloch je kartuša keramická. Predstavte si, že máte doma tvrdú vodu, ktorej výsledkom je vodný kameň. Jeho tvrdosť je vyššia ako plast ale nižšia ako keramika. Kedže kartušou voda prechádza, zanesie ju vodným kameňom. A pri neustálom pohybe ovládacej páky batérie (ktorá otáča dva valčeky proti sebe v kartuši), sa v nej vďaka tvrdosti vodného kameňa vytvoria drážky a tie potom majú za následok kvapkanie vody z kohútika. V praxi sa to dá vyriešiť kúpou novej kartuše, dokonca niektorí predajcovia vedomí si toho aký “aušus” predávajú, Vám pribalia ako darček zadarmo ďalšiu kartušu. Renomovaní výrobcovia ako napr. GROHE, HANSGROHE, TRES vyrobia tak pevnú keramickú kartušu, že si dovolia dať na ňu až 5 ročnú záruku.

Jedným z mnoha neduhov lacných batérií je ich TELO. Býva zväčša z ABS plastu a ten sa následne ošetrí chromovým nástrekom, ktorý sa zvykne časom odlupovať. Obzvlášť pri použití nesprávnych čistiacich prostriedkov. Pri lepších modeloch je telo mosadzné a galvanickou cestou pochromované. Životnosť takýchto batérií je neporovnateľne vyššia. Aj preto dáva výrobca na ne až 5 ročnú záruku.

Ďaľším užitočným prvkom každej vodovodnej batérie je tzv. PERLÁTOR. Je to malé sitko so závitom,Vodovodné batérie ktoré sa našróbuje na koniec výtokového ramienka. Jeho úlohou jE zmiešavať tečúcu vodu so vzduchom. Výsledkom je úspora vody a tiež jemnosť tečúcej vody dopadajúcej na ruky alebo keramiku umývadla. Po zanesení vodným kameňom ho jednoducho vyšróbujte a vyvarte v octe. Perlátor je väčšinou súčasťou každej novej batérie, ušetrí až 30 % vody.

Pri výbere tej správnej umývadlovej batérie dbajte na DĹŽKU RAMIENKA, aby dopadajúca voda do umývadla padala niekde zhruba v polovici. V opačnom prípade si budete umývať ruky tesne pri vnútornej (bližšie pri stene) hrane umývadla. A to je dosť nepohodlné. Os stredu batérie a perlátora by nemala byť menšia ako 13 cm.

Vyriešite to buď:

  • rovnou batériou (telo má kolmo na hranu umývadla) s dlhším výtokovým ramienkom a kolmým perlátorom na umývadlo

 

  • rovnou batériou (telo má kolmo na hranu umývadla) s kratším výtokovým ramienkom a šikmým perlátorom na umývadlo

 

  • šikmou batériou (telo má šikmo na hranu umývadla) ktorá môže mať kratšie ramienko a zväčša má šikmý perlátor

Pozrite si náš akciový katalóg. Nájdete v ňom nami doporučované batérie od renomovaných výrobcov.

.

Nepodceňujte ani výber súvisiacich produktov, ručných spršiek a tiež sprchových hadíc. Je dosť otravné keď pri sprchovaní voda tečie len z pár dierok ručnej spršky. Je to znak lacných umelohmotných výrobkov, ktoré majú výtokové kanáliky z plastu. Ten je tvrdý a pokiaľ sa v nich usadí vodný kameň je veľmi tažké ho odtiaľ dostať. Väčšinou taká sprcha končí v koši. Tie lepšie výrobky majú kanáliky silikónové, teda mäkké, poddajné. Stačí ich dlaňou silnejšie pošúchať, kameň rozmrvíte a prúd vody ho vyplaví von.

 

AKÚ BATÉRIU POUŽÍVATE NAJČASTEJŠIE ?

akciový katalóg kúpeľní

katalog kupelni kupelnovy expres 400 click 4

možno vás zaujmú aj iné články

Search

Filter by Custom Post Type
Články
Stránky
Produkty
Share This
Nákupný košík