Pleseň v kúpeľni. Ako sa brániť ?

od | 29 okt. 2018

Prečítate asi za: ( Počet slov: )

1 639 prečítaní


 

Krásna čistá kúpeľňa je asi snom každej domácnosti. Čo však keď sa Vám do nej zahryznú baktérie plesní ? Ako jej najlepšie predísť ?

Poznáme to asi všetci, či už z klimatizácií automobilov, chladničiek v domácnosti alebo kúpeľní.  Nepríjemný zápach a ešte odpudivejší pohľad na neželanú plieseň. Tento nevítaný spoločník má rovnakého menovateľa – vlhkosť. V spomínaných automobiloch a chladničkách sa s ňou bojuje horšie, avšak v kúpeľni máme na to k dispozícii silného bojovníka – ventilátor. Pravdaže, pri novostavbách rodinných domov je šikovnou myšlienkou zakomponovanie okna, ktoré dodá miestnosti čerstvý vzduch a plieseň v kúpeľni môže byť minulosťou. Nehovoriac už o rekuperačných jednotkách, ktoré spoľahlivo vyriešia problém s výmenou vzduchu i vlhkosťou. Ale to je už na inú debatu. Pokiaľ takúto možnosť nemáte, veľmi účinne poslúži práve vhodný ventilátor.

 

Schválne hovorím vhodný, pretože k dispozícii je na trhu dnes veľké množstvo výrobkov. Nie každý však môže vyhovovať Vám. Na druhej strane, výberom toho vhodného si uľahčíte život.

Pri výbere toho správneho začnite jednoduchým výpočtom objemu kúpeľne. Teda vynásobením šírky, dĺžky a výšky. Napr. pri klasickom bytovom jadre to môže byť cca 10 m3. Je to relatívne malá miestnosť, preto postačí aj ventilátor s menším priemerom otvetrávacej rúrky, teda 100 mm (ďalšie možnosti sú zväčša 120 a 150 mm). Každý seriózny výrobca poskytne v katalógovom liste tabuľku výkonu ventilátora. Môže vyzerať takto:

Vidíme že za 1 hodinu sa vymení 95 m3 vzduchu. Našich 10 m3 sa teda vymení za 6,3 min. Pokiaľ by sme použili iný ventilátor s rovnakým priemerom 100 mm a výkonom 110 m3/h, potom by sa naša miestnosť odvetrala za 5,4 min. Pri priemere 150 mm a výkone 216 m3/h už len za 2,7 minút.

Najjednoduchší ventilátor bez doplňujúcich funkcií ktorý nám postačí je tento. Musíme ho však manuálne vypnúť. Ponúka však možnosť výmeny predného krytu s viacerými okrasnými dekoráciami.

Kedže ale vieme koľko času potrebujeme na odvetranie našej miestnosti, potom je vhodné použiť ventilátor s časovačom. Na ňom si nastavíme vypočítaný čas, pri odchode z kúpeľne stlačíme tlačidlo, ktoré spustí ventilátor a ten sa potom vypne po nami nastavenom čase. Takto dosiahneme dokonalé odvetranie miestnosti. Tu ale všetky možnosti zďaleka nekončia !

 

 

Inteligentnejšie ventilátory dokážu ešte kontrolovať vlhkosť a až po jej poklesnutí pod nastavenú hodnotu sa odvetrávanie vypne. Ideálne riešenie je ventilátor s časovačom a tzv. humidistatom (senzorom vlhkosti). V praxi to funguje tak, že pri vychádzaní z kúpeľne stlačíme tlačidlo, ventilátor sa zapne na nami nastavený čas a potom sa vypne. Senzor vlhkosti je aktívny a pokiaľ sa zvýši vlhkosť nad nastavenú hodnotu, opäť sa zapne na 30 minút. Tie lepšie majú ešte funkciu hysterézie vlhkosti cca 5 %. Znamená to, že pokiaľ nastavíme zapnutie nad 80 % vlhkosť, nebude sa zapínať a vypínať pri každej zmene o 1 % ale až po spomínaných 5 %. Opäť platí, že tie lepšie majú vstavanú spätnú klapku, ktorá zabráni vstupu pachov zo stupačky do odvetrávanej miestnosti.

Ani tu však ešte možnosti nekončia.

 

Tie najmúdrejšie sa starajú o všetko úplne sami bez Vášho pričinenia. Ten od švajčiarskeho výrobcu Zehnder, typ ZCV2 je naozaj nadupaný. Sám si kontroluje aktuálnu vlhkosť, dĺžku dobehu automaticky nastaví podľa dĺžky prevádzky, pokiaľ vlhkosť neklesá pod stanovenú hodnotu, použije zosilnený chod, nastavovanie funkcií cez dotykový displej, elegantný vzhľad, nepretržite miestnosť prevetráva. Tento ventilátor Vaše problémy s vlhkosťou v kúpeľni či kuchyni určite vyrieši. A je mimoriadne tichý, len 10 dB.

.

Na záver:

Čo teda s pliesňou v kúpeľni ? Najlepšia je prevencia proti vlhkosti – vetranie. Či to už riešite otvorenými dverami alebo oknom, je to v podstate jedno, dôležité je že cirkuluje vzduch. Mať otvorené okno v kúpeľni v byte je luxus (keďže nie každý ho má), otvorené dvere zas môžu byť na obtiaž. Keď sa napokon rozhodnete pre ventilátor:

  • majte na pamäti bezpečnostnú zónu jeho umiestnenia, tá je 60 cm od vody, teda priamo nad sprchovým kútom by nemal byť
  • nezabudnite na vyvedenie odsatého vzduchu niekam preč, napr. do stupačky
  • pozor na to, či ho umiestnite do stropu alebo na stenu. Tie prvé musia mať axiálne uloženie ložísk, inak výrazne skracujete ich životnosť.
  • pri ventilátoroch s časovačom použite na spustenie tlačidlo, nie vypínač. To je častá chyba. Zbytočná Vám je potom funkcia časovača keď ho musíte prísť manuálne vypnúť.

Všetky ventilátory Zehnder uvedené v tomto článku majú :

  • axiálne uloženie guličkových ložísk, môžete ich použiť ako na stenu tak do stropu
  • spätnú klapku, vynikajúca vec v bytoch, na ktorú sa často krát zabúda . Už nebudete cítiť susedov nedeľný obed.
  • ultra tichý chod

Krátke zhrnutie ventilátorov Zehnder, ktoré môžete použiť:

  • SILENT – bez časovača a senzora vlhkosti
  • SILLENT – s časovačomventilatory zehnder

 

 

 

 

KTORÝ BY STE CHCELI VY ?

 

akciový katalóg kúpeľní

katalog kupelni kupelnovy expres 400 click 4

možno vás zaujmú aj iné články

Generic filters




Share This
Nákupný košík