15 013 prečítaní
Videli ste u známeho v sprchovom kúte pekný chromový rošt a vy máte doma zažltnutú vysokú vaňičku ? Niekde sa elegantný žľab hodí viac, inde zas menej. Tak sa poďme na to pozrieť bližšie.
Na odvod vody zo sprchového kúta máme prakticky 3 možnosti: Každá z nich má svoje plusy i mínusy. Niekde sa hodí viac sprchová vanička, inde zas elegantný chromový žľab. Týchto pár riadkov by vám malo pomôcť správne si vybrať a porozumieť celej problematike. Keďže pre správny výber treba poznať súvislosti, ktoré laik zväčša nevníma.
Podlahová vpusť (gulička)
Dnes sa už veľmi nepoužíva. Je to jednoduchší systém, ktorý sa využíva hlavne ako lacnejšia náhrada sprchového žľabu resp. vaničky. Svoje uplatnenie nachádza hlavne v technických miestnostiach. V súčasných moderných kúpeľniach sa pre svoj dizajn využíva už menej.
Sprchová vanička
Vďaka jednoduchšej montáži a širokej škále dizajnu je to stále často používaný spôsob odtoku vody zo sprchového kúta. Dnešný renomovaní výrobcovia vyrábajú široký sortiment tvarov a rozmerov, s ktorých si vyberie i náročný zákazník. Najviac používané materiály sú:
- KERAMIKA – je to rovnaký materiál, z akého sa vyrábajú prakticky všetky umývadlá a wc. Zjednodušene povedané je to hlina, ktorá sa následne glazúruje, vďaka čomu dostane finálny výrobok peknú lesklú bielu farbu. Nevýhodou je ich vyššia hmotnosť a úplne rovná spodná plocha. Tá robí vrásky na čele pri montáži kedže nieje do čoho skryť sifón a treba ho zasekávať do podlahy. Nie všade sa to však dá, napr. v bytoch to býva dosť problém. V takomto prípade treba vymurovať múrik vo výške sifónu, cca 10 cm a naň potom vaničku položiť. Čelná strana múriku sa obloží obkladom, dlažbou, alebo mozaikou. V závislosti od toho či je vanička štvorec alebo štvrťkruh.
Náš TIP : 90 x 90 cm štvorec alebo 90 x 90 cm štvrťkruh. Nájdete ich v našom AKCIOVOM KATALÓGU.
- AKRYLÁT – najpoužívanejší materiál pri výrobe vaničiek. Tento typ materiálu umožňuje výrobcom tvarovať výrobky do veľmi pekných tvarov. Pri kúpe si však treba dať veľký pozor na to z akého akrylátu je vanička vyrobená. Pri podozrivo nízkej cene (pod 50 eur) sa zrejme nebude jednať o kvalitný akrylát ale o iný typ plastu (napr. ABS), ktorý nemá dostatočnú pevnosť a už vôbec farebnú stálosť (vanička začne časom žltnúť). Renomovaní výrobcovia používajú tzv. LUCITE akrylát, ktorý vyniká vysokou pevnosťou (aj vďaka sklolaminátovým nástrekom na spodnej časti), snehovobielou farbou s vynikajúcou farebnou stálosťou a vysokým leskom. Najkrajšie riešenie dosiahnete keď položíte vaničku zarovno s podlahou. Výška tých lepších, krajších vaničiek býva cca 4 cm.
Náš TIP : 90 x 90 cm štvorec alebo 90 x 90 cm štvrťkruh, obdĺžnik 100 x 80 cm alebo najpredávanejšia 120 x 80 cm. Nájdete ich v našom AKCIOVOM KATALÓGU.
- LIATY MRAMOR – je to špeciálna sanitárna živica, ktorá je odolnejšia voči mechanickému poškodeniu než akrylát. Taktiež sa dobre tvaruje, preto sú vaničky resp. umývadla vyrobené z tohoto materiálu zväčša veľmi pekne tvarované. Nevýhodou je vyššia cena a jemný nádych do žlta.
Sprchový žľab + rošt
Moderný, čoraz viac používaný spôsob ako odviesť vodu zo sprchového kúta. Predtým ako si kúpite samotný žľab s roštom (žľab je to čo je vsadené v podlahe, rošt je to čo vidíte pri pohľade zvrchu), zvážte, či je to pre vás najvhodnejší spôsob. Majte na zreteli dlažbu ktorú chcete v kúte použiť. Spolu to totiž súvisí viac ako by ste očakávali.
Prečo je žľab elegantnejšie riešenie ako sprchová vanička ? Je to aj preto že je vsadený do podlahy a vy nevidíte žiadny múrik tak ako to niekedy býva pri vaničkách. A to práve tam, kde nieje tá možnosť zapustiť žľab do podlahy. Ak si prerábate bytové jadro práve tam narazíte na tento problém. Stavebná hĺbka žľabu je od 6 – 9 cm. To si zrejme dovoliť v byte nebudete môcť. Treba vybudovať múrik s touto výškou a vy tak strácate vytúženú eleganciu, vďaka ktorej ste začali poškuľovať po sprchovom žľabe. Lepšie a krajšie riešenie je pre vás použiť akrylátovú vaničku s výškou 5 cm.
Ak prerábate kúpeľňu tam kde nie ste obmedzený stavebnou hĺbkou žľabu, dajte si pozor na správny výber dlažby. Zamerajte sa na jej protišmykovosť. Mať v kúte krásny nerezový žľab a zlomenú nohu to asi nikto z nás nechce. Pozor na tzv. rektifikáciu (presne orezaná dlažba s ostrými hranami). Vypadá to fajn keď sa to dobre namontuje. ALE ! Ak máte väčší formát dlažby (30 x 60 cm a viac) aj tí najlepší taliansky výrobcovia nedokážu vyrobiť úplne rovnú dlaždicu (každá má “brucho”, je trochu prehnutá, tzv. planarita). Takto prehnutá dlažba pri nalepení vytvára nerovnosti medzi jednotlivými kachličkami a vám sa veľmi ľahko môže stať že si porežete nohu. Pri rektifikovaných mozaikách to platí dvojnásobne. TIP ! Použite radšej lisovanú dlažbu resp. mozaiku (spoznáte ju podľa toho, že nemá ostré hrany).
Náš TIP : plastový žľab 850 mm + nerezový rošt (inštalácia do priestoru) alebo nerezový žľab 850 mm (inštalácia ku stene). Nájdete ich v našom AKCIOVOM KATALÓGU.
VYBERTE SI TEN SPRÁVNY ŽĽAB PRE VÁS
Sprchový žľab ku stene sa montuje priamo od zadnej steny. Má špeciálny lem, do ktorého sa vkladá obklad zadnej steny. Toto riešenie je elegantnejšie a menej náročné na pokládku dlažby, ktorú treba vhodne vyspádovať.
Žľab do priestoru sa zas montuje mimo zadnej steny, teda kdekoľvek v sprchovom kúte. Treba však veľmi precízne vyspádovať dlažbu do žľabu, aby sa voda nedržala na zemi.
NA ZÁVER
Vanička alebo sprchový žľab. Čo teda použiť ? Nieje jednoznačná odpoveď čo je lepšie. Treba vždy zvážiť okolnosti o ktorých píšem vyššie. Jednoznačne sa však dá povedať, že inštalácia sprchového žľabu je náročnejšia ako sprchovej vaničky. Ovšem sprchový žľab je čoraz viac využívané riešenie. A určite je ELEGANTNEJŠIE. Rozhodne neponechajte montáž na človeku, ktorý vám to spraví za “nedeľný obed”. Čo vám môže spôsobiť vrásky na čele pri nesprávnej montáži:
- voda nebude dobre odtekať – ak majster zle vyspáduje dlažbu, bude sa vám držať voda v kúte
- pri nesprávnom výbere dlažby hrozí pošmyknutie resp. porezanie nohy, pri mozaikách to platí dvojnásobne
- tam kde nemáte dostatočnú stavebnú hĺbku pre žľab a použije sa podmurovanie, strácate celkovú eleganciu
- ak použijete žľab preto, aby ste dosiahli bezbariérovú kúpeľňu, myslite i na sprchový kút, ten by mal byť bezrámový
I NAPRIEK TÝMTO TECHNICKÝM DROBNOSTIAM, KTORÉ BUDE TREBA VYRIEŠIŤ, NENECHAJTE SA ODRADIŤ OD MODERNÉHO A ELEGANTNÉHO SYSTÉMU, AKÝM SPRCHOVÝ ŽĽAB BEZ DEBATY JE. POSÚĎTE SAMI :