4 993 prečítaní
Aké wc ? Kúpiť radšej kombi (stojace) alebo závesné ? Aký je cenový rozdiel týchto dvoch typov ? A čo montáž ? Bude sa dať u mňa závesné wc nainštalovať ? Čo všetko k tomu potrebujem ? Ako vôbec splachuje ? Hľadáte odpoveď na tieto otázky ? Čítajte ďalej, všetko sa dozviete.
Nedá sa jednoznačne povedať, ktorý typ je pre vás lepší. Každý z nás má iné priority pri výbere wc. Niekto viac prihliada na dizajn, iný zas na hygienu, prípadne komfort, ďalší na úsporu vody, no a niekto na cenu. Rozhodovať bude asi aj miesto použitia. Do práčovne či technickej miestnosti bude “závešák” predsa len asi zbytočný luxus. Ak však rekonštruujete staršiu kúpeľňu alebo staviate dom, určite by som pouvažoval nad závesným prevedením. Ak pravdaže nieje cena “až” na prvom mieste 🙂 . Pretože istý cenový rozdiel v týchto dvoch typoch je. Tiež sa nedá presne povedať koľko to je. Pokiaľ hľadáte lacné kombi wc povedzme do technickej miestnosti, týmto od výrobcu KOLO nič nepokazíte. Poprípade cenovo dostupnejší model od. výrobcu JIKA. V obidvoch prípadoch sa vám do rúk dostane kompatibilný SET (misa + nádrž + sedátko). Na čo si dať pozor pri výbere wc sa dočítate TU.
Ak však siahnete po závesnom prevedení, budete potrebovať okrem misy a sedátka ešte podomietkový modul a tlačítko. Ako správne vybrať podomietkový modul sa dočítate TU.
V cenovo najdostupnejšom prípade vás to vyjde len o 125 eur viac oproti kombi wc (podomietkový modul + misa). Ak sa však už rozhodnete pre závesné prevedenie, je škoda použiť cenovo najdostupnejšiu misu, ktorá v sebe nezahŕňa všetky užitočné drobnosti o ktorých sa dočítate TU. Skôr by som doporučil túto kombináciu misy a podomietkového modulu. V tomto prípade zaplatíte viac o cca 230 eur.
Poviete si … prečo mám kúpiť závesný systém, v čom je lepší ? Tu sú jeho prednosti :
- Pri závesnom prevedení nadobudne priestor vo wc úplne iný charakter. Tým, že podomietkový modul vstaváme do steny, získame múrik, alebo celú stenu a teda plochu, s ktorou sa pri obkladaní dobre pracuje. V prípade vystavania múriku až po strop, môžeme vhodne umiestnenou nikou získať užitočný a pekný odkladací priestor. Posúďte sami …
- Wc misa pekne prilieha ku obkladu celou svojou plochou. Áno, aj v prípade niektorých kombi wc je to tak, je to však známka skôr luxusnejších výrobkov.
- Podomietková nádrž splachuje veľmi účinne a rýchlo, každá má možnosť splachovať 3/6 litrami vody. Tiež načerpanie vody po spláchnutí je rýchle a tiché.
- Tlačítka sú väčšie ako pri kombi wc. Splachovanie je teda pohodlnejšie.
- Určite uvítate závesné prevedenie keď budete umývať dlážku. Pri kombi wc dá poriadne zabrať umývanie poza misu a okolo nej, po kolenačky.
- Pripájanie samotnej misy ku modulu je podstatne jednoduchšie ako pri kombi (hlavne pri modeloch ktoré majú zadnú stenu úplne na obklade).
A čo v prípade že sa niečo pokazí ?
V prvom rade si treba zakúpiť kvalitný podomietkový modul. POZOR !!! Sú 3 konštrukčné tipy modulov, nie každý sa vám môže hodiť. O tom si povieme v TOMTO článku. Ak vodár zodpovedne dopojí odpad a vodu do modulu, už sa môže pokaziť len ventil a ten sa dá vymeniť či opraviť cez tlačítko. Skúsený človek to má hotové za pár minút. Ale stáva sa to naozaj len veľmi ojedinele.
Udrží ma takýto záchod ?
Ak sa vyberie ten správny podomietkový modul a dodrží sa montážny postup, tak nosnosť výrobca udáva až 400 kg.
Na záver:
Pokiaľ rekonštruujete kúpeľňu alebo staviate nový dom, tak rozhodovať sa či použiť závesné alebo radšej kombi wc je asi ako keby ste sa rozhodovali pri kúpe auta či si kúpite ojazdenú 20 ročnú Felíciu alebo novú Fábiu. Pravdaže, je to aj o peniazoch, ukázal som však že i s novou technológiou to ide len o čosi málo drahšie ako s tou zastaralou.